Тема: від серця до серця хай іде доброта
(читання та обговорення творів на морально-етичну тему)
Мета: формувати уявлення дітей про добро, вчити учнів оцінювати вчинки людей на основі життєвих ситуацій , наслідувати їх позитивні риси, розвивати прагнення до савдосконалення, виховувати у дітей віру у силу добра, бажання творити добро, бути милосердним, привтіним.
Обладнання: плакати,відеофайл,фото, долина, аудіофайл.
Хід заняття
1. Організаційна частина
Дзвоник всім нам дав наказ
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно-
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі
Сядемо рівненько на місця свої
Доброго дня малята! Мене звати Ірина Миколаївна і сьогодні я проведу у вас виховне заняття.
2. Основна частина
— Діточки, подивіться, будь ласка, на дошку, прочитайте й поясніть слова.
Добрий — Той, хто робить людям добро, чуйно до
них ставиться.
Милосердний — Той, хто в будь-яку хвилину готовий надати допомогу.
Привітний — Той, хто виявляє доброзичливість, привітність.
Отже ви уже напевно здогадалися , що тема нашого заняття «Від серця до серця хай йде доброта»
І до нас на заняття завітала тітонька сова, вона хоче поглянути чи є у нашому класі дітки у яких присутні хороші якості.
3. Бесіда з дітьми
А зараз послухайтеуважно притчу про серце , подумайте і скажіть про яке саме серце говорив вигнанень.
1)Притча про серце
Якось вигнанець довго живучи один-однісінький, вийшов до людей і став запитувати перехожих: «Чи маєш ти серце?»
Люди дуже дивувалися такому запитанню й поводили плечима: «Для чого питаєш?». Згодом зібрався великий натовп біля дивакуватого чоловіка , і він їм сказав: «Головне - мати серце, а решта-примножиться!».
Бруно Ферреро (із книги «Сорок казок у пустелі»).
Обговорення:
-То ж про яке серце говорила людина?(добре)
2) Інтерактивна вправа «Плетемо павутинку»
А зараз на червоних сердечках , що у вас на парті, напишіть яке серце називаємо добрим.
(співчутливе, чуйне, лагідне, лоброзичливе, ніжне, чесне, правдиве….)
Написали? А зараз по черзі я викличу вас до дошки і ми прикріпимо ваші сердечка.
-Молодці!
- Дітки, будьте уважними! Я читаю вам оповідання, а ви уважно слухайте!
Милосердний — Той, хто в будь-яку хвилину готовий надати допомогу.
Привітний — Той, хто виявляє доброзичливість, привітність.
Отже ви уже напевно здогадалися , що тема нашого заняття «Від серця до серця хай йде доброта»
І до нас на заняття завітала тітонька сова, вона хоче поглянути чи є у нашому класі дітки у яких присутні хороші якості.
3. Бесіда з дітьми
А зараз послухайтеуважно притчу про серце , подумайте і скажіть про яке саме серце говорив вигнанень.
1)Притча про серце
Якось вигнанець довго живучи один-однісінький, вийшов до людей і став запитувати перехожих: «Чи маєш ти серце?»
Люди дуже дивувалися такому запитанню й поводили плечима: «Для чого питаєш?». Згодом зібрався великий натовп біля дивакуватого чоловіка , і він їм сказав: «Головне - мати серце, а решта-примножиться!».
Бруно Ферреро (із книги «Сорок казок у пустелі»).
Обговорення:
-То ж про яке серце говорила людина?(добре)
2) Інтерактивна вправа «Плетемо павутинку»
А зараз на червоних сердечках , що у вас на парті, напишіть яке серце називаємо добрим.
(співчутливе, чуйне, лагідне, лоброзичливе, ніжне, чесне, правдиве….)
Написали? А зараз по черзі я викличу вас до дошки і ми прикріпимо ваші сердечка.
-Молодці!
- Дітки, будьте уважними! Я читаю вам оповідання, а ви уважно слухайте!
3) А серце тобі нічого не наказало?
Андрійко прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки й сів за стіл. Чекає обіду.
- А тата відвезли в лікарню, - каже мати. - Занедужав батько.
Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний.
Мати великими очима дивилась на Андрійка.
- А нам завтра до лісу йти, - каже Андрійко. - Завтра ж неділя. Учителька наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.
- То куди ж ти підеш завтра? - запитала мати.
- До лісу... Як наказала вчителька.
- А серце тобі нічого не наказало? - спитала мати й заплакала.
Андрійко прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки й сів за стіл. Чекає обіду.
- А тата відвезли в лікарню, - каже мати. - Занедужав батько.
Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний.
Мати великими очима дивилась на Андрійка.
- А нам завтра до лісу йти, - каже Андрійко. - Завтра ж неділя. Учителька наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.
- То куди ж ти підеш завтра? - запитала мати.
- До лісу... Як наказала вчителька.
- А серце тобі нічого не наказало? - спитала мати й заплакала.
обговорення:
-Чому мама дивилась на Андрійка великими очима?
-Чому мама заплакала?
-Яких людей називають безсердечними?(черствий, бездушний,людина яка може образити словом)
-Дітки, давайте пограємо у гру «Навчаємось доброти»
4) Гра «Навчаємось доброти»
- Пограємо в гру. Якщо добра дитина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.
-Чому мама дивилась на Андрійка великими очима?
-Чому мама заплакала?
-Яких людей називають безсердечними?(черствий, бездушний,людина яка може образити словом)
-Дітки, давайте пограємо у гру «Навчаємось доброти»
4) Гра «Навчаємось доброти»
- Пограємо в гру. Якщо добра дитина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.
• Робити комусь зле, якщо цього ніхто не
бачить.
• Допомагати мамі, татові, бабусі, дідусеві.
• Берегти рідну природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Допомагати мамі, татові, бабусі, дідусеві.
• Берегти рідну природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Галасувати, коли хтось відпочиває.
• Бути вихованою, стриманою людиною.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Насміхатися з чужого горя.
• Не слухати батьків.
• Ділитися тим, що в тебе є.
• Ображати інших.
• Красти.
• Захищати слабшого.
• Допомагати друзям у біді.
• Бути вихованою, стриманою людиною.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Насміхатися з чужого горя.
• Не слухати батьків.
• Ділитися тим, що в тебе є.
• Ображати інших.
• Красти.
• Захищати слабшого.
• Допомагати друзям у біді.
- Бачу, що ви знаєте, що має робити добра
людина. Молодці. Я вами пишаюсь.
-А зараз послухайте уважно оповідання .
5) Красиві слова і красиве діло
-А зараз послухайте уважно оповідання .
5) Красиві слова і красиве діло
Серед поля стоїть маленька хатина. її
побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.
Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.
Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопчик.Незнайомий. Мабуть, з іншого села.Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав:
— Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...
Другий теж промовив красиві й жалісливі слова:
— Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі...
Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.
Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопчик.Незнайомий. Мабуть, з іншого села.Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав:
— Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...
Другий теж промовив красиві й жалісливі слова:
— Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі...
ОБГОВОРЕННЯ
-Діточки а як ви думаєте що зробив третій хлопчик?
-А що б ви зробили на місці третього хлопчика?
-Діточки а як ви думаєте що зробив третій хлопчик?
-А що б ви зробили на місці третього хлопчика?
А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв
із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові. Той скинув мокру сорочку й
одягнув суху.
Гарні не красиві слова. Гарні —
красиві діла.
Обговорення:
-Діточки а з вами траплялася така ситуація, що ви допомагали іншим?
-Діточки а з вами траплялася така ситуація, що ви допомагали іншим?
4. Перегляд мультфільму «Не треба
ображати друзів»
Дітки, наша тітонька сова пропонує переглянути нам мультфільм з її галявини і подумати над поведінкою вовчика. Ви згідні?
(відео)
-Малята , хто з звіряток вам сподобався, чому?
-Які риси характеру присутні у звіряток?
-Отже діточки запам’ятайте, якщо ви хочете щоб до вас добре ставилися , то ви повинні добре ставитися до інших.
5. Дидактична ігра «Оціни вчинок»
-А зараз я пропоную попрацювати над ситуаціями
Будьте уважними!
1 Ситуація
Попереду вас іде дідусь. У одній руці у нього важка сумка, у другій – паличка. Старенький зупинився відпочити, поставив сумку і паличку біля будинку. Раптом палиця упала. Ви проходите поруч і все це бачите.
Що ви зробите?
2 Ситуація
На багатолюдному перехресті стоїть бабуся, вона в нерішучості – не знає, як перейти вулицю. Як ви поведетеся?
3 Ситуація
Надворі сонячний літній день. Ви з мамою зібралися іти на річку,але мама відчула себе погано. Вам дуже хочеться купатися , поніжитися у променях лагідного сонечка. Як ви вчинете?
-Ви справилися з завданням тому можемо трішки відпочити.
Діти, встали всі зза парт, стали рівненько , спинку випрямили. Готові?
6.Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо.
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
-Добре, розім’ялись, тепер всі сідаємо тихенько і слухаємо уважно.
7.Стратегія «Скринька Доброти»
- А зараз я пропоную вам поповнити нашу «Скриньку Доброти».
Діти у вас на партах є сердечка червоного кольору. Якшо протягом трьох минулих тижнів ви робили добрі справи то напишіть їх на сердечках і покладемо їх у скриньку.
Отже зростайте чуйними, доброзичливими, милосердними, добрими. А, щоб люди могли сказати тільки добре про вас користуйтеся правилами доброти та ознаками доброї людини
Правила доброти:
- не будь байдужим до чужої біди
- будь щедрим
- ніколи нікому не заздри
- пробачай помилки іншим
Ознаки доброї людини:
-захищати слабшого
-допомагати тим, хто цього потребує
-ділитися тим, що у тебе є
-робити якусь справу не за похвалу
-шанувати працю інших
-бережно ставитися до оточуючого середовища
Дітки, наша тітонька сова пропонує переглянути нам мультфільм з її галявини і подумати над поведінкою вовчика. Ви згідні?
(відео)
-Малята , хто з звіряток вам сподобався, чому?
-Які риси характеру присутні у звіряток?
-Отже діточки запам’ятайте, якщо ви хочете щоб до вас добре ставилися , то ви повинні добре ставитися до інших.
5. Дидактична ігра «Оціни вчинок»
-А зараз я пропоную попрацювати над ситуаціями
Будьте уважними!
1 Ситуація
Попереду вас іде дідусь. У одній руці у нього важка сумка, у другій – паличка. Старенький зупинився відпочити, поставив сумку і паличку біля будинку. Раптом палиця упала. Ви проходите поруч і все це бачите.
Що ви зробите?
2 Ситуація
На багатолюдному перехресті стоїть бабуся, вона в нерішучості – не знає, як перейти вулицю. Як ви поведетеся?
3 Ситуація
Надворі сонячний літній день. Ви з мамою зібралися іти на річку,але мама відчула себе погано. Вам дуже хочеться купатися , поніжитися у променях лагідного сонечка. Як ви вчинете?
-Ви справилися з завданням тому можемо трішки відпочити.
Діти, встали всі зза парт, стали рівненько , спинку випрямили. Готові?
6.Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо.
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
-Добре, розім’ялись, тепер всі сідаємо тихенько і слухаємо уважно.
7.Стратегія «Скринька Доброти»
- А зараз я пропоную вам поповнити нашу «Скриньку Доброти».
Діти у вас на партах є сердечка червоного кольору. Якшо протягом трьох минулих тижнів ви робили добрі справи то напишіть їх на сердечках і покладемо їх у скриньку.
Отже зростайте чуйними, доброзичливими, милосердними, добрими. А, щоб люди могли сказати тільки добре про вас користуйтеся правилами доброти та ознаками доброї людини
Правила доброти:
- не будь байдужим до чужої біди
- будь щедрим
- ніколи нікому не заздри
- пробачай помилки іншим
Ознаки доброї людини:
-захищати слабшого
-допомагати тим, хто цього потребує
-ділитися тим, що у тебе є
-робити якусь справу не за похвалу
-шанувати працю інших
-бережно ставитися до оточуючого середовища
8.
Заключна частина
-Тож діточки вам сподобалося наше заняття?
-Що вам запам’яталося?
-Який висновок ви зробили з цього заняття?
Діточки, я дуже дякую вам за ваші розумні думки, за те що ви були дуже активні на занятті, ви молодці!
Тітка сова теж дякує вам за вашу активність і дарує вам ось такі закладки.
Встаньте всі рівненько! До побачення!
-Тож діточки вам сподобалося наше заняття?
-Що вам запам’яталося?
-Який висновок ви зробили з цього заняття?
Діточки, я дуже дякую вам за ваші розумні думки, за те що ви були дуже активні на занятті, ви молодці!
Тітка сова теж дякує вам за вашу активність і дарує вам ось такі закладки.
Встаньте всі рівненько! До побачення!
Немає коментарів:
Дописати коментар